Po co nam VR?

VR to skrót od virtual reality, czyli wirtualnej rzeczywistości.

VR to nic innego jak stworzony komputerowo trójwymiarowy obraz. Obraz, który może być tworzony na podstawie czegoś istniejącego, np. uliczki Paryża czy Mount Everest lub całkowicie fikcyjnego, np. miejsca akcji gry fantasy. Jest to po prostu stworzona od początku imitacja rzeczywistości. I to właśnie odróżnia technologię VR od także popularnej technologii AR (augmented reality, rzeczywistość rozszerzona), która łączy w sobie świat wirtualny i rzeczywisty, np. umieszcza fikcyjne postacie w realnym miejscu.

Technologię VR najczęściej wykorzystuje się do tworzenia gier VR – zarówno gier na komórki, jak i gier komputerowych. Aby z nich korzystać potrzebujemy specjalistycznych okularów, które pozwolą nam na odtworzenie trójwymiarowego obrazu. Kiedyś były to tylko okulary, teraz możemy kupić także specjalne słuchawki, rękawiczki, a nawet bieżnie. Wszystko po to, żeby pobudzić nasze zmysły do intensywniejszego odczuwania wirtualnej rzeczywistości, a nawet zmienia jej – obracania głowy czy przesuwania elementów.

Gry VR powstają w wyspecjalizowanych deweloperskich studiach gamingowych. Tworzą je specjaliści i artyści związani z technologią VR i 3D. Dzięki połączeniu umiejętności technicznych oraz artystycznych tworzą oni rzeczywistość, która często zapiera nam dech w piersiach. Najwięcej firm specjalizujących się w wirtualnej rzeczywistości znajduje się na Dolnym Śląski, szczególnie cenione na świecie są zwłaszcza studia deweloperskie we Wrocławiu.

Zobacz nasze inne artykuły:

Różnice między technologią AR a technologią VR

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *